Povinné označovanie domov názvom ulice a číslom

img
  • JUDr. Jozef Štora, LL.M., MBA
  • Obyvatelia obnovených bytových domov sa často dostávajú do dilemy, či novú fasádu „načať“ plechovou tabuľou z názvom ulice a číslom domu. Podobnú dilemu majú aj vlastníci dizajnových novostavieb. Je to naozaj povinnosť?

    Riešenie bude vyžadovať čítať s porozumením
    Máme pre Vás odpovede na otázky

    Máme pre Vás analýzu novely zákona

     

    Od 1.7.2022 vstupuje do platnosti novela zákona 125/2015 Z.z. o registri adries a zmene a doplnení niektorých predpisov. Pôvodne v tejto novele doslova hrozila povinnosť pre vlastníkov budovy, teda SVB alebo správcov, udržiavať informácie nie len o adrese, súpisnom a  orientačnom čísle, ale aj o číslovaní podlaží a jednotlivých bytov a nebytových priestorov. Schválená novela, ktorá bola zverejnená v Zbierke zákonov pod číslom 42/2022 Z.z. našťastie takúto povinnosť priamo neukladá a avizovaná zmena zákona číslo 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v takomto rozsahu nebola v nej obsiahnutá.  Napriek tomu však táto novela doplnila zákon číslo 369/1990 Zb. o obecnom zriadení ako aj zákon číslo 125/2015 Z.z. o registri adries o jednoznačné povinnosti vo oblasti označovania stavieb.


    Obyčajné prečíslovanie bytov je problém
    Spomínaný zákon číslo 42/2022 Z.z. ukladá vlastníkovi budovy povinnosť do piatich pracovných dní od vykonania zmeny oznámiť túto obci ( v Bratislave a Košiciach túto pôsobnosť vykonávajú mestské časti) a vykonať ju podľa ustanovených pravidiel. Za týmto účelom bol do tohto právneho predpisu do § 6 doplnený ods. 9, ktorý znie 

    „Na účely plnenia povinnosti zápisu, zmeny a výmazu údajov podľa § 5 ods. 2 písm. d) je vlastník budovy povinný písomne oznámiť obci zmenu v číslovaní bytov a podlaží s uvedením nového čísla bytu a čísla podlažia, na ktorom sa byt nachádza, a to do piatich pracovných dní odo dňa vykonania zmeny; podlažie sa označuje od prvého nadzemného podlažia číselným radom od čísla 1 a od prvého podzemného podlažia číselným radom od čísla -1.“

    Na veľké šťastie, zákonodarca zabudol doplniť tento odsek do § 27b a preto za nesplnenie tejto povinnosti nie je možné uložiť pokutu za správny delikt.


    Budova musí byť označená ulicou a číslom

    Označovanie budov je v kompetencii zákona o obecnom zriadení.  Ten ukladá vlastníkovi budovy túto budovu označiť názvom ulice, súpisným a orientačným číslom, ak sú pridelené. Povinnosť označenia názvom ulice vyplýva priamo z ustanovenia tohto zákona 

    §2b ods. 6 zákona o registri adries
    Vlastník stavby je povinný strpieť označenie budovy alebo inej stavby názvom ulice alebo iného verejného priestranstva.

    Povinnosť označenia súpisným a orientačným číslom vyplýva z ustanovení §2c. ods. 4, ktorý zároveň jednoznačne definuje, že za bytové domy túto povinnosť plní a zodpovedá za ňu spoločenstvo vlastníkov bytov alebo správca.

    § 2c ods. 4 zákona o registri adries
    Vlastník budovy je povinný mať viditeľne označenú budovu tabuľkou so súpisným číslom a tabuľkou s orientačným číslom, ak je určené. Ak je na správu budovy založené spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, povinnosť podľa prvej vety plní toto spoločenstvo. Ak je na správu domu uzatvorená zmluva o výkone správy, povinnosť podľa prvej vety plní správca.


    Čo ak túto povinnosť vlastník budovy ( SVB alebo správca ) odignoruje alebo z iného dôvodu nesplní?
    V tomto prípade už zákonodarca pamätal na zmeny v zákone a rovnako doplnil ustanovenia §27 c Priestupky tak, že za nesplnenie povinnosti umožňuje uložiť nasledovné pokuty :
    a)    nesplnenie povinnosti podľa § 2b ods. 6 označenia budovy názvom ulice do 250,- €a
    b)    nesplnenie povinnosti podľa § 2c ods. 4 označenia budovy súpisným a orientačným číslom do 150,- €.
    Tieto priestupky prejednáva obec a  na ich prejednávanie sa vzťahuje zákon číslo 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov.


    Musí byť označenie len tá známa plechová tabuľka?
    Pravidlá označovania budov názvom ulice a súpisným a orientačným číslom si určuje obec. Obstarať tabuľky na označovanie je obec povinná na vlastné náklady, pričom je oprávnená určiť rovnaký vzor tabuliek.

    § 2c ods. 2 zákona o obecnom zriadení
    Na označovanie budov súpisnými číslami obstaráva obec na vlastné náklady tabuľky rovnakého vzoru. Obec môže rozhodnúť o označovaní budov orientačnými číslami na tabuľkách rovnakého vzoru.

    § 2b ods. 5 zákona o obecnom zriadení 
    Označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev názvami zabezpečuje obec na vlastné náklady.

    Ak teda dom napríklad prejde obnovou a tabuľky sa zničia alebo sú v nevyhovujúcom stave, SVB alebo správca sú povinní požiadať o nové tabuľky. V praxi si často domy po obnove alebo novostavby o ne nežiadajú a značenie neurobia vôbec, alebo svojským spôsobom. Z hľadiska dizajnu je to aj pochopiteľné, zväčša to obec ani nerieši a v praxi sme sa s pokutou, udelenou z tohto dôvodu, ešte nestretli. To síce neznamená, že nebola nikdy udelená, ale zrejme len v ojedinelých prípadoch. Každopádne ak by sa tejto témy niekto chytil, právo by na to jednoznačne mal. Preto odporúčame bytové domy zodpovedne označiť a o prípadné odchýlenie od umiestnenia, tvaru a celkového dizajnu značenia, obec riadne vopred požiadať.

    AUTOR
    img

    Ďalšie články z kategórie

    Odporúčame

    Prečítajte si o šiestich pravidlách, ako to celé zvládnuť

    Čítať viac

    Dotačné podmienky nespĺňa väčšina domov, zo vzoriek neprešlo 66% domov. 

    Čítať viac

    Je doručenie emailom preukázateľný spôsob? Dá sa emailom doručiť výpoveď zo zmluvy alebo žiadosť štvrtiny vlastníkov? Je KEP náhradou notára?

    Čítať viac
    Cookies Detaily
    Táto webstránka používa súbory cookies

    Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.