Ako nevyhorieť, alebo čo robiť ak...

img
  • HEURA s.r.o.
  • Kto ho nezažil iba pokrčí ramenami...

    Kto sa s ním už v živote stretol, nikdy nezabudne... požiar. Požiar v bytovom dome. Ten, kto to už má za sebou povie, že zažiť požiar v paneláku neželá ani svojmu nepriateľovi. Je totiž úplne jedno na ktorom poschodí bývate, aj tak si z neho viac či menej „odnesie“ každý. Kto býva na poschodiach nad miestom požiariska ten bude štipľavý a mastný dym ešte dlho odstraňovať zo stien, nábytku či osobných vecí. Kto býva pod ním bude mať z plávajúcej podlahy skutočne plávajúcu, ona totiž voda z hasenia požiaru nad vami musí niekam odtiecť. Býva jej skutočne veľa a ako to už s vodou býva, nepýta sa kadiaľ môže, a tak tečie a tečie... a to aj niekoľko hodín po ukončení hasenia.

    Pravidlo prvé: Poistenie
    Vrátiť dom po požiari do pôvodného stavu nebýva jednoduché. Spája sa s tým množstvo úkonov, na ktoré bežne ani nepomyslíte. Po požiari prichádzajú odborníci, ktorí najprv rozhodnú či je dom bezpečný na ďalšie používanie. Ak áno, máte o veľa problémov menej. Napriek tomu však začína kolobeh čistenia, upratovania, odstraňovania následkov... Na tieto činnosti si treba určite zavolať odborníkov – majú potrebné vybavenie, techniku aj nevyhnutné chemické prostriedky a hlavne skúsenosti ako postupovať. Dobrá rada: neskúšajte to sami – výsledok nikdy nebude vyhovujúci. A tu sme pri prvom dôležitom pravidle – skontrolujte si ešte dnes krytie a rozsah vašej domovej poistky. Pokrýva aj vypratávacie práce? Pokrýva náklady na odstraňovanie následkov požiaru? Pokrýva náklady na potrebné znalecké posudky a odborné prehliadky? Pokrýva náklady na dočasné ubytovanie ak sa určitý čas obyvatelia nemôžu vrátiť domov a nemajú možnosť bývať u rodiny či známych? Popýtajte sa Vášho poisťovateľa... a doplňte čo chýba.
    Takže znenie prvého pravidla: majte poistenie, ktoré vás síce môže prekvapiť ale vždy iba v tom dobrom.

     

    Pravidlo druhé: Prevencia
    Dobrá správa je, že požiaru v bytovom dome vieme predchádzať. Prípadne, ak by už aj vznikol, máme šancu jeho rozsah aspoň obmedziť. Potrebujeme iba vedieť ako na to. Pomocníkom pre správcu by v tejto oblasti mal byť jeho technik požiarnej ochrany, ktorý pri pravidelných ročných preventívnych prehliadkach skontroluje bytový dom a upozorní na všetky riziká, ktoré by pri vzniku požiaru pomáhali jeho šíreniu a tiež bránili v jeho úspešnej likvidácii. Určite vás upozorní na priestory spoločných schodísk, kde nesmú byť uložené žiadne predmety brániace bezpečnému úniku ale ani predmety, ktoré by mohli napomáhať požiaru, pretože sú z horľavých materiálov alebo materiálov, ktoré silne dymia. Predstavte si hasičov, ktorí oblečení v plnej výstroji po zadymenej chodbe ťahajú hadice a pritom sa potkýnajú o botníky, bicykle, kočíky a všemožné „potrebné“ osobné veci vlastníkov, ktorých žiaľ bývajú plné chodby. A keby len hasiči, ale aj lekárska záchranná služba prenášajúca pacienta na nosidlách, ktorému možno odsýpajú posledné minúty bez rýchlej odbornej pomoci... a miesto tej bleskovej pomoci zdravotníci strácajú čas odkladaním nábytku a kvetináčov uvoľňujúc tak voľný prechod nosidlám. Takže voľné chodby a schodiská sú jednou z najdôležitejších podmienok minimalizácie škôd.
     

    Ďalšou dôležitou témou je informovanosť vlastníkov ako sa správať ak už požiar v dome vznikne. Povinnosť každého z nás pokúsiť sa uhasiť začínajúci požiar nám dokonca vyplýva zo zákona. Je ale dobré vedieť, že napríklad horiaci olej na panvici nikdy nehasíme vodou (skončilo by to bleskovým požiarom celej kuchyne) ale použijeme pokrievku alebo navlhčenú utierku, ktorou panvicu zakryjeme a zabránime tak prístupu kyslíka. O tom, že oheň k horeniu potrebuje kyslík vieme asi všetci už zo základnej školy ale v takom strese by sme niekedy aj 2+2 spočítali ako 8. Preto je dobré si tieto, možno banálne informácie, pravidelne osviežovať. Ideálne sú na to práve schôdze vlastníkov, stačí tam venovať tejto téme krátku päťminútovku. A určite vám rád pomôže aj váš technik požiarnej ochrany – jeho úlohou je nielen kontrolovať ale aj radiť a pomáhať vzdelávať. Takže sa ho pýtajte a kľudne ho na schôdzu prizvite. Druhé pravidlo teda znie: Učte a informujte vlastníkov ako sa správať a čo robiť, keď už začne horieť. A s informovaním nikdy neprestávajte.

     

    Pravidlo tretie: Ako postupovať, keď už horí
    Ďalšou dôležitou témou je správanie sa pri požiari, ktorý už sami nevieme uhasiť. Niekedy vlastníci zaplatia tú najvyššiu cenu, cenu vlastného života, a pritom by stačilo vedieť čo v takých chvíľach robiť a čoho sa úplne vyvarovať. Únikovou cestou v bytovom dome je schodisko. Iba moderné bytovky už majú podľa novej legislatívy povinne schodiská aspoň dve. Staršie domy, ktorých je na Slovensku väčšina, majú žiaľ iba jedno. A v prípade, že sa toto schodisko zaplní dymom stáva sa smrtiacou pascou. Žiaľ nebýva neobvyklé, že práve tu veľa ľudí zomiera a pritom sa k požiaru, ktorý je možno o pár poschodí nižšie, ešte ani nestihli priblížiť. Zomierajú však na následky nadýchania dymom, čiže toxickými splodinami horenia, ktoré vedú najprv k rýchlemu bezvedomiu a bez rýchlej pomoci následne k smrti.
     

    Preto je prvým z najdôležitejších pravidiel pre všetkých obyvateľov bytových domov pokyn, aby dvere do bytu, v ktorom vznikol požiar zostali zatvorené čím sa zabráni šíreniu dymu z horiaceho bytu do jedinej únikovej cesty – schodiska. A čo robiť, ak už dym na schodisku je? Určite na schodisko nevstupovať! Treba sa zatvoriť vo svojom byte, na zem ku vchodovým dverám položiť mokrý uterák aby sa aspoň trochu zabránilo prenikaniu dymu zo schodiska do bytu a okamžite volať hasičov. Treba im vysvetliť svoju situáciu, povedať, že na schodisku je už dym a tak nemôžeme bezpečne utiecť. Ak máme napríklad aj zdravotný problém (zlomenú nohu, obmedzenú pohyblivosť a pod.) treba im túto informáciu do telefónu povedať. Tiež informácia o počte osôb, ktoré sú s nami patrí ku kľúčovým. A potom postupovať presne ale naozaj presne podľa ich pokynov.
     

    Dôležité je tiež aby sa pri požiari v bytovom dome nestalo to, že hasiči sa pri zásahu budú musieť predierať medzi davmi ľudí, ktorí budú v panike chaoticky utekať z domu. Aj evakuácia má svoje pravidlá. A smerodajným je tu opäť dym. Ten ide vždy smerom hore a tak sú najviac ohrození práve tí, ktorí bývajú nad miestom požiaru. A títo obyvatelia, pokiaľ to bude nevyhnutné, budú evakuovaní ako prvý. Sú dymom najviac ohrození takže majú pri evakuácii prednosť. Až po nich prichádza rad na obyvateľov toho poschodia, kde horí a ako posledný odchádzajú z domu obyvatelia poschodí pod požiariskom. Všetko je ale na rozhodnutí veliteľa zásahu, môže rozhodnúť aj o inom postupe ak si to bude situácia vyžadovať. Čo je však dôležité je skutočnosť, že na schodisku nebude naraz celá bytovka a tak bude dostatok miesta ako na evakuáciu tak aj zásah lebo si tieto dve činnosti nebudú navzájom zavadzať. Pravidlo tretie teda znie: Nie príkazy a zákazy. Vlastníci musia rozumieť prečo je tak dôležité postupovať určitým spôsobom. A najlepšie tomu budú rozumieť na príkladoch a situáciách, ktoré sú im čo najbližšie. Nech si teda skúsia sami seba predstaviť v tejto situácii... Pomôžte im v ich predstavivosti...

     

    Pravidlo štvrté: Vedia obyvatelia, kde sú hlavné uzávery elektriny a plynu?
    Asi všetci vieme, že elektrina a voda spolu vytvárajú smrtiacu kombináciu.  A keďže sa pri hasení požiaru používa práve voda, veľa vody, je prvým krokom pri hasení vypnutie hlavného prívodu elektrickej energie do domu. Teda okrem určitých špeciálnych prívodov určených na dodávku elektriny zariadeniam slúžiacim na hasenie požiaru. Ale tieto opäť nájdete iba v moderných novostavbách, staršie bytovky nimi ešte nedisponujú. Keďže nie vždy je hneď jasné, kde sa hlavný vypínač elektriny či hlavný uzáver plynu nachádzajú je dôležité aby takouto informáciou disponovali samotní vlastníci. Poznám domy, kde je hlavný uzáver plynu v susednej budove takže hasiči by ho dlho a márne hľadali čím by nielen strácali drahocenný čas ale budova by tak bola dlhšie pod nebezpečenstvom vzniku výbuchu. Štvrté pravidlo je jednoduché a môže byť nesmierne významné: vyveste na nástenke domu alebo inom prístupnom mieste informáciu, ideálne s fotografiami, kde sa tieto dôležité uzávery energií nachádzajú.

     

    Pravidlo piate: Zariadenia na hasenie požiaru alebo ako sa pokúsiť uhasiť začínajúci požiar
    Ako sme si už spomínali, je povinnosť pokúsiť sa uhasiť každý začínajúci požiar daná zákonom. Je otázka, čo si pod spojením „pokúsiť sa uhasiť požiar“ máme predstaviť. Pri zákonnej povinnosti poskytnúť prvú pomoc sa za splnenie povinnosti považuje aj privolanie rýchlej zdravotnej pomoci. Je aj pri požiari splnením povinnosti privolanie hasičov? Nie, nie je. Našou povinnosťou tento krát je vynaložiť aj fyzické úsilie a skutočne sa pokúsiť začínajúci požiar uhasiť. Zopakujem slovo začínajúci. Začínajúci alebo inak povedané požiar menšieho rozsahu je napr. horiaci smetný kôš, jedlo na panvici či v rúre, horiaci obrus či stôl od prevrátenej sviečky, horiaci malý koberec alebo sedačka a pod. Na takéto hasenie malého požiaru máme k dispozícii viacero prostriedkov. Vždy začnime doma, je to najrýchlejšie a čas pri požiari nekompromisne uteká. Zlatým pravidlom je zabrániť prístupu ďalšieho kyslíka k ohňu. To znamená, že na oheň hodíme napr. deku (ideálne vlhkú), mokrý uterák, utierku či iný dostatočne veľký predmet, ktorý plochu pokryje a prístup kyslíka zastaví. Ak by ste mali doma požiarnu deku, ktorou skutočne stačí oheň iba zakryť alebo v skrinke mali pripravený hasiaci sprej, ktorý tiež pri malom požiari dokáže divy bolo by veľmi rýchlo po probléme. Inak, taký malý hasiaci sprej kúpite v každom väčšom supermarkete už od 8 € a verte, môže zachrániť oveľa väčšie hodnoty než je jeho nákupná cena. V starších bytovkách legislatíva nevyžadovala vybavenie prenosnými hasiacimi prístrojmi, väčšinou stačili hydranty. Osobne určite odporúčam všetky bytové domy aj nad rámec povinností vybaviť hasiacimi prístrojmi, aspoň jedným kusom na každé poschodie. Priznajme si, kto má doma spomínaný hasiaci sprej či deku aby vedel rýchlo reagovať? A to nemusí horieť u vás doma, sprej môžete použiť aj u susedky, keď vybehne z bytu s hrôzou v očiach a krikom horííííí. Pri hasení začínajúceho požiaru je však najúčinnejší a najuniverzálnejší práve práškový hasiaci prístroj. Ak ho budete mať po ruke na chodbe na každom poschodí môžete situáciu vyriešiť do pár sekúnd od jej vzniku. Ak ale s jeho použitím požiar neuhasíte je to jasné znamenie, že požiar je už určite nad vaše sily a hasičov volajte čím skôr. Počítajte s tým, že na príchod na miesto požiaru majú presne daný čas podľa lokality. Ideálny čas príchodu na požiar bytového domu je do 5 min, avšak v niektorých častiach Slovenska alebo pri dopravných špičkách sa čas môže výrazne predĺžiť. Preto ich privolanie neodkladajte a volajte ešte v čase, keď sa o hasenie požiaru pokúšate. Kým vy hasíte, nech telefonuje tá vydesená suseda... A ak sa vám požiar predsa len podarí úspešne zdolať privolať hasičov musíte tiež. Nebojte sa, nedajú vám pokutu!!! Ale musia skontrolovať či sa vám naozaj podarilo uhasiť všetko a dokonale. Verte, majú skúsenosti a vedia, že niektoré požiare, ktoré sa už zdajú úspešne zdolané ešte niekde tichučko neviditeľne tlejú a čakajú na ďalší vhodný okamžik.
     

    Ďalšou možnosťou ako uhasiť požiar v bytovkách sú hydranty. Moja osobná skúsenosť však hydrantom veľmi nepraje. Väčšina z nich býva v bytovkách zamknutá visiacim zámkom a iba vo výnimočných prípadoch je pri skrinke hydrantu pripravený v bezpečnostnej skrinke za sklom kľúčik. Inak povedané, kým sa k vode z domového hydrantu dostanete bude už požiar v takých rozmeroch, že aj hasiči budú mať čo robiť. 
    Pravidlo piate zhrniem takto: Vždy sa pokúsiť uhasiť začínajúci požiar, a najlepšie hasiacimi prístrojmi, ktorých inštaláciu zabezpečí správca  A nezabudnúť nahlásiť, že u vás horelo. Nie je to hanba, stať sa to môže kdekoľvek. Pri hasení je však najdôležitejšie dodržať ešte jedno pravidlo – NIKDY NEOHROZIŤ SVOJE VLASTNÉ ZDRAVIE A ŽIVOT !!!

     

    Pravidlo šieste: Pozor na pokuty, vieme im predísť
    Poďme späť k pokutám. Už sme si povedali, že za vzniknutý požiar od hasičov pokutu nedostanete. Pozor ale ak by ste „zabudli“ ohlásiť vami úspešne uhasený požiar! Vtedy si už veru peňaženku pripravte. Za neohlásenie požiaru totiž fyzickej osobe hrozí pokuta až do 331 €. A ak ste firma, čiže ak ako správca neohlásite vzniknutý požiar či už vo vašej správcovskej spoločnosti alebo na niektorom spravovanom dome, oj oj, to sa už pokuta môže vyšplhať na úctyhodných 16.330 €. Pokuta hrozí tiež za únikové cesty, ktoré nie sú trvalo voľné, sú zapratané horľavým materiálom alebo inak nespĺňajú požiadavky legislatívy. Aj tu sme pri čiastke až 16.330 €. Tiež si dávajte pozor aby ste mali pravidelne vykonávané kontroly na požiarnych zariadeniach, teda na hydrantoch, prenosných hasiacich prístrojoch a požiarnych dverách. Nekupujte a nepoužívajte hasiace zariadenia, ktoré nemajú platné certifikáty alebo Prehlásenia o zhode (radšej si priplaťte za kvalitu, ideálne od domáceho výrobcu). Ak na bytovke robíte zmeny a úpravy vždy dbajte na to aby bola zachovaná pôvodná požiarna bezpečnosť, prípadne ju môžete zvýšiť ale určite nesmie byť nižšia (ak napr. meníte poškodené požiarne dvere tak tie nové musia byť minimálne s takou požiarnou odolnosťou ako tie staré). Pokiaľ máte v dome komíny i tu nezabúdajte na ich pravidelnú kontrolu, rovnako ako treba dbať na kontroly ostatných technických zariadení, ktoré by mohli požiar spôsobiť alebo prispieť k jeho rozvoju. Ide najmä o elektrické rozvody, bleskozvody, plynové rozvody, výťahy, domové kotolne, detektory plynov,... Ďalšou možnosťou ako sa pripraviť o peniaze na dovolenku je nevykonávanie preventívnych protipožiarnych prehliadok každých 12 mesiacov, zabezpečovanie kontrol osobami, ktoré nemajú na danú činnosť platné osobitné osvedčenie alebo oprávnenie či nezabezpečenie miesta so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru potrebnými opatreniami v zmysle legislatívy (napr. keď v bytovom dome vykonávate práce, kde sa zvára, odstraňujú sa alebo naopak lepia pvc podlahy, vymieňajú strešné izolácie a pod.). No a z tých najdôležitejších si ešte spomeňme povinnosť mať pre každý bytový dom vypracovaný projekt požiarnej bezpečnosti stavby alebo požiarnobezpečnostnú charakteristiku stavby. 
    A na záver jedna potešujúca správa. O väčšinu týchto povinností sa vám postará váš technik požiarnej ochrany. Určite by vám mal vedieť aj poradiť, kde a kedy zabezpečiť ďalšie opatrenia, komu a ako hlásiť požiar, ako postupovať pri kontrolách.
    Pravidlo šieste teda znie: majte vždy po ruke svojho osvedčeného technika požiarnej ochrany. Poradí ale môže vám aj veľa ušetriť.

    AUTOR
    img

    Ďalšie články z kategórie

    Odporúčame

    Dotačné podmienky nespĺňa väčšina domov, zo vzoriek neprešlo 66% domov. 

    Čítať viac

    Je doručenie emailom preukázateľný spôsob? Dá sa emailom doručiť výpoveď zo zmluvy alebo žiadosť štvrtiny vlastníkov? Je KEP náhradou notára?

    Čítať viac

    Nikto nechce robiť zástupcu, ale susedka na dôchodku má vnuka, ktorý by to aj robil ale nie je vlastník. Môže ho splnomocniť?

    Čítať viac
    Cookies Detaily
    Táto webstránka používa súbory cookies

    Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.