Život v bytovom dome prináša často absurdné situácie. Veľa z Vás sa už iste stretlo s požiadavkou, aby funkciu zástupcu vlastníkov mohol niekto vykonávať na základe plnomocenstva od vlastníka bytu. Je to vôbec možné?
Funkcia zástupcu vlastníkov má akcesorický vzťah k vlastníctvu bytu alebo nebytového priestoru v bytovom dome. Znamená to, že ako vedľajší vzťah sleduje osud hlavného vzťahu a to vo všetkých smeroch. Ak zanikne vlastníctvo bytu, zaniká zástupcovi spolu s vlastníctvom aj funkcia zástupcu vlastníkov. Z toho je možné vyvodiť, že ustanovenie do takejto funkcie je rovnako podmienené vlastníctvom bytu alebo nebytového priestoru v dome.
Komunikáciu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome. Zástupcom vlastníkov môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome.
Navyše toto tvrdenie nespochybniteľne potvrdzuje aj znenie citovaného ustanovenia a nie je možné si ho špekulatívne inak vykladať. Ide o kogentné ustanovenie, teda nie je možné ho meniť ani prejavom vôle vlastníkov a teda dohodnúť sa, že vlastníci budú akceptovať v tejto funkcii aj osobu, ktorá nemá vlastnícke právo, ani podielové, k niektorému z bytov alebo nebytových priestorov v bytovom dome. Pri výklade ustanovení zákona o bytoch však niektorí poukazujú na existenciu plnomocenstva, ktoré môže udelené byť na celý rozsah práv vlastníka, a teda aj na právo byť volený do funkcie v bytovom dome. S takouto interpretáciou však nemožno súhlasiť.
Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže v listinnej podobe, s úradne osvedčeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho pri hlasovaní zastupovala. Súčasťou plnomocenstva musí byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach, ak nejde o plnomocenstvo na konanie v celom rozsahu práv a povinností vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome. Splnomocnená osoba sa originálom plnomocenstva preukazuje na začiatku schôdze vlastníkov rade, zástupcovi vlastníkov alebo na požiadanie aj vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome. Pri písomnom hlasovaní sa splnomocnená osoba preukazuje originálom plnomocenstva overovateľom.
Podľa citovaného ustanovenia úradne osvedčené plnomocenstvá podľa zákona o bytoch slúžia na zastupovanie pri hlasovaní. Rozsah práv, udelených plnomocenstvom, určuje len mieru autonómie splnomocnenca pri hlasovaní. Buď ponecháva držiteľovi plnomocenstva celý rozsah práv a teda aj právo hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, alebo mu autonómiu v rozhodovaní odoberá a priamo určuje, ako a na ktoré otázky musí hlasovať. Z definície povinnosti preukázať sa plnomocenstvom na schôdzi alebo v písomnom hlasovaní teda logicky vyplýva, že takéto plnomocenstvo nie je možné použiť na iné úkony vlastníka.
Z titulu uvedeného možno jednoznačne povedať, že zástupcom vlastníkov môže byť len vlastník alebo podielový spoluvlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a práva a povinnosti, vyplývajúce z tejto funkcie, sa nedajú previesť na iného udelením plnomocenstva.